Наслідки локдауну у цифрах

0
656

 За даними дослідження Київської школи економіки, щодо наслідків введення локдауну на економіку України.

Якщо введуть локдаун, то ВВП України втратить додаткові 0,3% у річному вимірі, переконані аналітики KSE.

Якщо зараз ввести карантин зразка весни-2020, от просто взяти і скопіювати, то протягом 1 місяця ми зазнаємо 0,3% падіння ВВП в річному вимірі. Це досить маленькі втрати. Наша економіка адаптувалася. Це не добре, не погано. Це просто факт,
– прокоментував ексміністр економіки Тимофій Милованов модель KSE.

Тож за умов введення локдауну ВВП України у 2020 році впаде на 5,4%.

Зовнішній попит

Як частина глобалізованого світу Україна залежить від економік інших країн, особливо тих, з якими активно веде торгівлю. Це – Китай, ЄС, США та Росія. Всі вони, крім Китаю, відчули падіння ВВП у другому кварталі цього року. Відповідно попит на українські товари та послуги за кордоном знизився.

“У цілому середньозважене падіння економік країн основних торгових партнерів (ЄС, Росія, Китай, США) у порівнянні з їх потенційними темпами зростання для 2020 року є досить значним й оцінюється у 7,8%. Це й визначає нашу оцінку внеску падіння зовнішнього попиту у 1,9%”, – пояснюють в KSE.

Проте аналітики впевнені, що у четвертому кварталі ситуація покращиться, бо попри повторне введення локдаунів у країнах світу, бізнес пристосувався, а карантинні заходи вводять так, щоб мінімально нашкодити економіці. Тож попит на українські товари та послуги знизиться, але несуттєво.

Зменшення робочої сили

У 2-му кварталі кількість економічно-активного населення скоротилась з 18,3 до 17,4 мільйона осіб, або на 0,9 мільйона (сезонно згладжений показник). Водночас рівень безробіття стрибнув до 9,9% у другому кварталі у порівнянні з 8,5% у першому кварталі.

За нашими оцінками, фактичне “усунення від роботи” (коли працівника не звільняють, але на роботу він не ходить) може стосуватися до 2,2 мільйона осіб у 2020 році,
– йдеться у дослідженні.

Загалом лише через зниження зайнятості населення ВВП у річному вимірі може впасти на 2%.

Загалом лише через зниження зайнятості населення ВВП у річному вимірі може впасти на 2%.

Падіння виробництва

Найбільше від карантину постраждали пасажирські перевезення, які у другому кварталі впали на 82,5% у порівнянні з першим. Також постраждали сфери торгівлі (-12,9%), вантажних перевезень (-8,3%) та промисловості (-5,4%).

Це все спричинить 0,9% падіння ВВП у річному вимірі цього року.

Альтернативні прогнози

 • Уряд прогнозує, що у 2020 році економіка України впаде на 4,8%.
 • МВФ дає набагато песимістичніший прогноз – 8,2% падіння ВВП.
 • Експерти в консенсус-прогнозі від Мінекономіки вважають, що економіка впаде на 6%.

Як держава підтримає бізнес і населення

У Київській школі економіки розповіли, як уряд має підтримати бізнес та населення, якщо введуть другий локдаун.

 • Скасовування на місяць ЄСВ для ФОПів, виплати ФОПам з дітьми;
 • Субсидія на послуги ЖКГ у грудні-січні (борг перекладається на уряд);
 • Скасування податку на майно на місяць;
 • Розширення програми 5-7-9 як підтримки бізнесу.

З цих 4-х напрямків президент Зеленський та Кабмін анонсували лише два (перший та останній). Можливо, інші будуть представлені у законопроєкті, якого ще немає в публічному доступі.

Яку підтримку фактично отримає бізнес

У Президента та уряді вже анонсували підтримку бізнеса та населення.

 • ФОПи, які закрили свій заклад через карантин чи інші причини, пов’язані з пандемією, можуть отримати одноразову допомогу у розмірі 8 тисяч гривень. Те ж саме стосується найманих працівників, яких звільнили.
 • Якщо бізнес не закрився, але через карантин скоротив час роботи, то може розраховувати на допомогу. Сума залежить від часу, який бізнес втрачає через карантин. Максимум – 8 тисяч гривень на одного працівника.
 • Якщо через карантин працівники не мають змоги працювати, то й не буде потреби платити за них ЄСВ. У Президента пообіцяли компенсувати витрати за сплату ЄСВ.
 • Погасити податковий борг планують майже чотирьом мільйонам громадян, які мають заборгованість до 3 060 гривень. Його цілком анулюють.
  джерело: Економіка 24