Цифрову трансформацію в Україні стримують зарегульованість, брак коштів та низька цифрова грамотність.
Про це свідчать результати експертного дослідження поточного стану розгортання цифрової трансформації на приватному та державному рівнях — Індекс цифрової трансформації, яке вперше провела Європейська Бізнес Асоціація у партнерстві з компаніями Хуавей Україна, SAP Ukraine та Gemius.
Інтегральний показник індексу становить 2,81 балів з 5 можливих, тобто перебуває у негативній площині (нейтральною вважається оцінка у 3 бали).
Найвищу оцінку серед складових індексу отримав загальний рівень цифрової трансформації компаній. Так, 47% директорів оцінили рівень цифрового розвитку свого бізнесу як помірний, 39% вважають, що він є високим і ще 5% – дуже високим. Тільки 9% респондентів вважають, що рівень цифрової трансформації їхніх компаній є низьким. Водночас переважна більшість, а саме 89% опитаних вказали, що корпоративна стратегія їхньої компанії містить цілі цифрової трансформації.
Дещо нижчими темпами, на думку представників бізнесу, відбувається цифрова трансформація галузей, у яких вони задіяні. Так, 55% опитаних вважають, що рівень цифрової трансформації галузей їхньої діяльності є помірним, 16% – високим, і ще 6% – дуже високим. Водночас 23% вважають його низьким або дуже низьким.
До топ-3 бар’єрів, що перешкоджають розвитку цифрової трансформації в бізнесі, директори компаній віднесли зарегульованість та неефективне законодавство, недостатнє фінансування, низьку цифрову грамотність. Так, 41% директорів оцінюють рівень цифрової грамотності своїх співробітників як помірний, а 13% вважають його низьким. Інші 46% оцінюють цифрову грамотність своєї команди на високому рівні.
Бізнес інвестує в розвиток цифрових технологій. За результатами опитування, пріоритетними інвестиціями у цьому напрямку є взаємодія з клієнтами (CRM, електронна комерція, автоматизація маркетингу) — 85% компаній, аналіз даних — 55%, управління взаємодією зі співробітниками (базові HR-процеси, управління талантами, цифрове робоче місце) — 48%.
Переважна більшість опитаних, а саме 55% задовільно оцінюють обсяг та якість надання державних е-послуг. Водночас 38% вважають, що рівень надання таких послуг є низьким або дуже низьким. Ще 7% оцінили надання державних електронних послуг на високому рівні. Серед найбільш поширених електронних державних сервісів найкраще респонденти індексу оцінили роботу єдиного порталу державних послуг Дія.
Найгірше серед складових індексу бізнес оцінив рівень розвитку цифрової інфраструктури, а також рівень цифрової інклюзії в Україні. Так, 47% респондентів оцінюють розвиток цифрової інфраструктури як помірний, ще 42% – як низький або дуже низький. Водночас переважна більшість, а саме 54% оцінюють рівень цифрової інклюзії як низький чи дуже низький, і 32% – як помірний.
Інтегральний показник Індексу цифрової трансформації складається з п’яти рівнозначних компонентів:
— загальний рівень цифрової трансформації компаній;
— загальний рівень цифрової трансформації галузей;
— загальний рівень розвитку цифрової інфраструктури;
— загальний рівень цифрової інклюзії;
— обсяг та якість державних електронних послуг.
Дослідження проводилося з 29 березня по 14 квітня 2021 року, у ньому взяли участь 130 генеральних, виконавчих та технічних директорів членських компаній Європейської Бізнес Асоціації.
Редактор: Олександр Іванов
Джерело:НВ