Як пандемія вплинула на ринок ритейлу в Україні (дослідження)

0
68

В результаті пандемії COVID-19 постраждали практично всі бізнес процеси, зокрема на ринках торговельної нерухомості в усьому світі та в країнах ЦСЄ-17.

Урядові обмеження, введені відносно роботи торговельних центрів, пунктів обслуговування, закладів громадського харчування, розваг і дозвілля призвели до динамічного зростання продажів в е-комерції та змін в поведінці споживачів.

За дослідженням компанії ЕVO, 107 млрд грн витратили українці на покупки в інтернеті у 2020 році. Сума онлайн-покупок за рік зросла на 41%.

Це також сприяло зниженню відвідуваності торговельних центрів на 20-45% (залежно від країни), якщо порівнювати дані за середину 2020 року з відповідним періодом 2019 року.

Згідно з дослідженням Colliers International ExCEEding Borders в сегменті торговельної нерухомості, можна виділити основні пункти:

  • порівнюючи кризу, викликану COVID-19, з рецесією в результаті глобальної фінансової кризи в 2007-2008, в більшості випадків, сегмент торговельної нерухомості демонструє стабільне V-подібне відновлення;
  • ринки праці в регіоні ЦСЄ, а також купівельна спроможність, схоже, на сьогодні в набагато кращій формі, ніж десять років тому;
  • різке підвищення купівельної активності в онлайн фундаментально впливає на трансформацію ритейлу;
  • у регіоні ЦСЄ частка онлайн-продажів варіюється від мінімальних показників у ряді країн до >18% в Чеській Республіці;
  • згідно з даними на середину 2020 року, відвідуваність в ТЦ/ТРЦ знизилася на 20-45% в порівнянні з відповідним періодом 2019 року.

Спостерігається різке зростання активності споживачів в електронній комерції, яка фундаментально впливає на трансформацію ритейлу, пов’язану з розвитком технологій і змінами в поведінці споживачів. Також значно збільшився відсоток людей старше 55 років, які тепер переходять від офлайн покупок в інтернет-магазини.

Через численні обмеження постраждав сектор громадського харчування. Особлива категорія, в якій спостерігається значне зростання – це витрати на охорону здоров’я. Слово “термометр” в більшості країн з’являлося в Пошуку Google в 5-6 разів частіше, ніж рік тому.

У країнах Центральної та Східної Європи в цьому році більшість показників електронної комерції виросли історично швидкими темпами, але при цьому більше 80% продажів як і раніше припадає на інші канали.

Згідно з даними Euromonitor International, частка е-комерції в Україні в 2020 році складає 8% річних роздрібних продажів (+45% Р/Р).

В результаті опитування ритейлерів експертами Colliers в травні 2020 року, більше 49% респондентів зізналися, що планують розвивати онлайн-канали продажів в найближчому майбутньому. З іншого боку, свою експансію прискорюють онлайн-ритейлери, посилюючи свою присутність офлайн.
Найбільший з них – мережа Rozetka, яка станом на листопад 2020 року відкрила 5 флагманських магазинів (в середньому кожен магазин площею ~1500-3000 м²) і більше 70 пікап-точок.

Rozetka отримала заявки від більш ніж 300 українських підприємств на співпрацю в якості пунктів прийому вантажів по всій країні. Оператор планує відкрити 1000 пунктів прийому по франшизі.

Як стверджують у ЕVO, у 2021 році темпи зростання e-commerce частково збережуться і e-commerce зросте ще на третину. Цьому сприятимуть:

  • поява безпечних способів онайн-оплати на маркетплейсах (приміром, Пром-оплата, оплата через Shafa, безпечна оплата на IZI тощо);
  • здешевлення доставки (в т.ч акції безкоштовної доставки від маркетплейсів з логістами);
  • швидкість і ріст якості обслуговування продавцями. Покупці стали більш вимогливими і продавці підлаштувалися: моментальна обробка замовлень, відправка сьогодні, просте повернення товарів вже стали звичними.