10% за рік — тільки початок? Чому злітають ціни

0
393

Газ і олія задрали вгору

Індекс споживчих цін (ІСЦ) в травні в порівнянні з травнем минулого року зріс до 9,5%, свідчать дані Державної служби статистики. Останній раз такий високий показник був два роки тому — в травні 2019 р. споживча інфляція склала 9,6%.

Найбільше за рік зросли ціни на комунальні послуги — на 35,3%. При цьому абсолютним рекордсменом у цій групі став газ — ціни на нього збільшилися на 161,6% (на нього також злетіли і біржові котирування). Сильно виросли ціни на електроенергію — на 36,6% (з 1 січня 2021 року уряд скасував пільговий тариф на перші 100 кВт-год, які продавалися по 0,9 грн, замість 1,68 грн за 1 кВт-год).

Ціни на продукти харчування в цілому зросли не так значно, як на комунальні послуги, — “всього” на 9,9%. Але серед них також є рекордсмени: найбільше подорожчали соняшникова олія (на 75,2%), цукор (на 67,2%) і яйця (на 34,4%), а хліб виріс в ціні на 16,6%.

Сфера транспорту подорожчала на 12,2%, і при цьому найбільше зросли ціни на паливо і мастильні матеріали — на 37,4%. А в сфері освіти ціни зросли на 14,7%.

Навіть базовий індекс споживчих цін (базова інфляція) — показник, який є більш стабільним і виключає товари, ціни на які мають властивість сильно коливатися, а також послуги з адміністративно встановленими тарифами, — значно виріс: в травні поточного року в порівнянні з травнем минулого він становив 6,9%. І такого високого показника не було з середини минулого року.

Імпортували інфляцію

Ексзаступник міністра економіки Павло Кухта вважає, що ситуація з інфляцією в Україні — це лише відгомін глобального зростання цін, який відбувається по всьому світу. “Інфляція в США досягла 13-річного максимуму буквально за останні кілька місяців, схожа ситуація і в інших розвинених країнах”, — зазначив він на своїй сторінці в Facebook.

Зрозуміло, що базовим чинником, який сприяв зростанню цін у всьому світі, стало відновлення економіки після ковідного затишшя. При цьому економіки розвинених країн отримують гроші від своїх урядів і починають їх витрачати, бізнес — розширює виробництво, а разом з ним — ростуть ціни і на транспортні послуги, адже вироблені товари потрібно доставити споживачам на іншому краю земної кулі. Сам по собі цей факт збільшує ціну імпортних товарів.

Економічному відновленню сприяє зростання світових цін на сировинні товари. Наприклад, ще на 1 червня минулого року барель нафти Brent коштував $38,61, а сьогодні, через рік, — вже $70,63. Зросли ціни і на інші сировинні непродовольчі товари, а вже вони потягнули за собою котирування на продовольчу групу — наприклад, зерно і соняшникову олію. Тож не дивно, що ціни на продовольство в Україні пішли за світовими: хто з українських виробників захоче продавати пляшку соняшникової олії вдома по 34 грн за літр (як це було в травні минулого року), якщо можна продати по 58 грн, рівняючись на ціни на світовому ринку?

При цьому центральні банки розвинених країн продовжують накачувати світову економіку грошима, боячись зупинити відновлення економіки. “Зрозуміло, що це лише підстьобує інфляцію і — що головне — очікування зростання цін в майбутньому (інфляційне очікування)”, — зазначив Павло Кухта.

Таким чином, Україна “імпортує” світову інфляцію собі додому.

Крім того, у зростання цін є ще одна причина, зазначає Борис Кушнірук, голова експертно-аналітичної ради “Українського аналітичного центру”. У минулому році Україна також активно “друкувала” гроші — монетарна база зросла на 25%. “А в цьому з певним лагом починає “вибухати”: з одного боку — у нас є імпортна інфляція, а з іншого — починає працювати монетарна інфляція, пов’язана з тим, що в минулому році ми друкували гроші”, — зазначив він.

Додамо, що в минулому році росла (на 28,7%) і продовжує зростати монетарна маса (обсяг грошей, які обслуговують економіку). Це не обов’язково має призводити до зростання цін (багато що залежить від динаміки пропозиції та ділової активності), однак, звичайно, може бути інфляційним фактором.

Буде тільки дорожчати?

Експерти вважають, що шанси подальшого зростання цін в Україні — дуже великі. “Зростання цін, ймовірно, буде прискорюватися і далі, аналітики очікують 10% і більше в найближчі місяці”, — зазначив Павло Кухта.

“Я боюся, що інфляція підскочить до 13-15%”, — прогнозує Борис Кушнірук показник інфляції до кінця 2021 року (у порівнянні з відповідним місяцем минулого року).

Правда, ціни може стримати хороший урожай аграрної продукції. Однак ще невизначеним залишається один з найголовніших чинників — чи буде уряд підвищувати тарифи на електроенергію: є різні варіанти, в тому числі і кратне подорожчання.
Джерело: ДС