До 568 мільярдів гривень на рік: Як ухилення від сплати податків впливає на бюджет України

0
224

Україна продовжує стикатися з серйозними викликами в сфері оподаткування, які виливаються у значні втрати для державного бюджету. За даними дослідження, проведеного фахівцями Інституту соціально-економічної трансформації, CASE Україна та Економічної експертної платформи, втрати від схем ухилення та уникнення сплати податків в Україні сягнули 353,5–568 млрд гривень на рік. Ці дані свідчать про значне збільшення порівняно з попередніми оцінками, коли втрати становили 250-400 млрд грн.

Основні схеми ухилення від податків

Серед найбільш масштабних схем, які завдають бюджету найбільших втрат, є “сірий” імпорт та контрабанда. У 2023 році втрати від цієї схеми зросли до 120-167 млрд грн, порівняно з 80-150 млрд грн у попередньому періоді. Ще однією популярною схемою є виплата зарплат “у конвертах”, яка призвела до втрат у розмірі 115-230 млрд грн.

Також спостерігається зростання втрат від “конвертаційних центрів”, “податкових ям” та “міскодінгу”. У порівнянні з 2022 роком, коли ці схеми коштували бюджету 20-30 млрд грн на рік, у 2023 році втрати зросли до 30-60 млрд грн.

Позитивні зрушення

Попри загальну негативну динаміку, є й позитивні тенденції. Зокрема, зменшилися втрати від контрафактної продукції та нелегальної торгівлі: з 46-51 млрд грн до 35-40 млрд грн. Крім того, дещо зменшилася кількість схем з використанням фіктивного податкового кредиту – втрати від цих дій скоротилися з 16-20 млрд грн до 15-18 млрд грн.

Варто зазначити, що часто головну провину за бюджетні втрати покладають на фізичних осіб-підприємців (ФОП), однак їхній внесок у загальні втрати є значно меншим порівняно з іншими схемами і становить лише 11,5-22 млрд грн на рік.

Рекомендації експертів

Експерти рекомендують низку заходів для зменшення втрат бюджету. Серед них ключовими є завершення судової реформи та інституційне оновлення митної служби й податкової. Йдеться про перенабір співробітників на відкритих конкурсах за участі міжнародних фахівців, а також забезпечення їм гідної оплати праці.

Також пропонується посилити контроль за трансфертним ціноутворенням і контрольованими іноземними компаніями (КІК), створити єдиний дата-центр для збору та обробки всієї податкової й митної інформації.

Погляд у майбутнє

Попри значне зростання втрат від окремих схем ухилення від податків, є надія на покращення ситуації завдяки впровадженню нових стандартів податкової прозорості та реформам. Однак без системних змін у митній та податковій службах зупинити подальше зростання ухилення від податків буде складно.