Купити шматочок Tesla. Як українцю торгувати акціями світових гігантів

0
1915

Громадяни України поки не можуть легко і просто торгувати на світових фондових ринках. Але акції ряду найбільших іноземних компаній купити вже можливо.

Джерело:dsnews.ua

Чиї цінні папери допустили на ринок України?

З середини минулого року в Україні можна торгувати акціями американської компанії Apple. А 8 грудня нинішнього року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦБФР) допустила до обігу в нашій країні акції шести високотехнологічних компаній — Facebook Inc., Tesla Inc., Netflix Inc., Microsoft Corporation, Visa Inc і Advanced Micro Devices, Inc .

Рішення приймається Нацкомісією з заявою іноземного емітента цінних паперів або Центрального депозитарію цінних паперів.

Однак «допустила до обігу» — ще не означає, що ці акції вже завтра почнуть торгуватися на українських біржових майданчиках. Людині, яка бажає почати торгувати ними в Україні, попередньо потрібно пройти через кілька процедур.

Що потрібно для торгівлі на українському фондовому ринку?

Згідно із законом уути старше 18 років, мати українське громадянство або посвідку на проживання, мати комп’ютер і доступ до інтернету, мати вільні кошти для інвестицій.

І в Україні, і в більшості країн світу, згідно із законодавством, фізична особа не може безпосередньо відправляти заявки на біржу. Це можна робити тільки через спеціального посередника — ліцензованого брокера, який надає фізособам можливість брати участь у біржових торгах. Відповідно, доведеться оформити договірні відносини з брокером: українським або іноземним.

В Україні ліцензії мають кілька десятків брокерів та інвестиційних компаній. Щоб пересічному українцеві отримати доступ до торгів, необхідно внести на депозит мінімум 5 000 грн. А також встановити на робочий комп’ютер торговий термінал. Після цього можна в режимі реального часу стежити за котируваннями українських цінних паперів (і допущених на ринок України), купувати/продавати активи. Але український ринок цінних паперів дуже обмежений, і зрозуміло, що більшість наших співвітчизників залучають світові фондові ринки.

Як торгувати закордонними цінними паперами?

Компанія-емітент (та ж Аррle, Netflix або, скажімо, Mc’Donalds) випускає свої акції на будь-яку з великих світових фондових бірж, де вони і торгуються. Брокери (рідше — приватні особи, частіше — брокерські контори) мають право торгувати на цьому ринку. Наступний елемент — депозитарій, в якому ведуться рахунки і виконуються угоди.

Клієнт (у нашому випадку — громадянин України, який бажає стати причетним до фондового ринку) укладає договір з брокером, який безпосередньо торгує на біржі, купує і продає цінні папери від імені клієнта (його ще називають інвестором, так як він, купуючи акції, інвестує в компанію). За це брокер отримує свою комісію.

При кожній угоді перехід власності на цінні папери фіксується в електронному вигляді — як запис на спеціальні рахунки в спеціальних депозитаріях. Безпосереднього контакту з цими установами конкретний інвестор не має, всі комунікації з ними йдуть через брокера, який проводить розрахунки, надає підтвердження переходу прав власності, вираховує дохід і податкові наслідки.

На яку суму можна купити іноземні акції та що для цього потрібно?

НБУ дозволяє українцям (фізособам) вкладати до 50 тис. євро в рік в акції іноземних компаній прямо зі своїх рахунків в українських банках. Ліміт для юросіб набагато вище: до 2 млн євро в рік.

Вибираючи брокера, потрібно обов’язково перевірити його ліцензію, орган, що видав документ, номер ліцензії та термін дії. Під час обговорення брокерських послуг слід з’ясувати, як відбувається рух грошових коштів і приналежність цінних паперів при проведенні операцій. Гроші повинні бути ідентифіковані на кожному етапі руху саме як кошти клієнта. Куплені цінні папери повинні бути зараховані на рахунок у депозитарії, а у клієнта повинна бути відповідна виписка.

Далі з брокером потрібно укласти договір про послуги (зазвичай він стандартний). У договорі має бути чітко прописано брокерська винагорода, комісія, терміни виконання, відповідальність сторін, звітність і рахунки для зарахування коштів і цінних паперів.

Попутно буде потрібно відкрити поточний рахунок у банку, а також отримати електронно-цифровий підпис (ЕЦП), оскільки Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг» передбачено електронне звернення документів, що істотно спрощує взаємодію брокера і клієнта.

При відкритті рахунку буде потрібно підтвердити джерела доходів. Зазвичай потрібно надати податкову декларацію, електронну декларацію або виписку з Державної фіскальної служби. Крім цього, підтвердити джерела можна надавши інформацію про зарплату, про дивіденди від інвестицій, інші доходи, продажу нерухомості або отримання спадщини. Банки за законом відповідають за належну фінансову перевірку людини, яка хоче торгувати на фондовому ринку, тому можуть бути прискіпливими.

Далі буде потрібно задепонувати кошти для торгівлі на біржі. Мінімальний стартовий капітал тут — близько 5 000 грн. У свою чергу, брокер повинен встановити на комп’ютері клієнта програму-термінал для роботи на біржі.

Чи вигідно купувати акції іноземних компаній в Україні?

На внутрішньому фондовому ринку України ціна акцій іноземних компаній вище на 4-10%, ніж за кордоном. Причина — додаткові операційні витрати при покупці акцій на закордонних біржах і конвертації національної валюти. Зокрема, потрібно заплатити за послуги «Розрахункового центру», який акумулює всі банківські транзакції в Україні. Він бере 300 грн за одну операцію незалежно від кількості акцій, які купуються. Далі вартість послуг брокера складе не менше 0,1% від суми угоди, мінімум 300 грн.

За словами учасників ринку, торгувати іноземними акціями в Україні має сенс, тільки якщо мова йде про покупку великого пакета акцій — на суму понад $20 тис. Ну а якщо оперувати пакетом в $1-2 тис., то потренуватися, звичайно, вийде, а особливо заробити — ні. Накладні витрати з’їдять у такого біржового гравця весь прибуток від торгівлі акціями.

Як працювати безпосередньо з закордонними брокерами?

Якщо акції якихось зарубіжних компаній можуть продаватися-купуватися на українських біржах, це ще не означає, що вони будуть це робити. Тому для повноцінної торгівлі світовими «блакитними фішками» доведеться вибрати іноземного брокера і укласти з ним договір, відкрити інвестиційний рахунок. Це можна зробити онлайн, завантаживши скан-копії паспорта та документів, що підтверджують місце проживання. Потім брокер відкриває рахунок, який активується після поповнення балансу. Ну або використовувати українського суб-брокера (ще одного посередника між вами і західної біржею), з усіма наслідками, що випливають, витратами і обмеженнями.

Якщо мати справу з американською брокерською конторою (українці вважають за краще діяти саме так), покласти на рахунок доведеться не менше $10 тис. Їх потрібно буде перевести брокеру з особистого рахунку в банку, після чого — укласти договір на послуги зі зберігання цінних паперів. Уже після цього брокер повинен отримати від клієнта доручення і з цього моменту купувати і продавати цінні папери на фондовому ринку США або іншої країни, яку вибирає клієнт.

Наскільки вигідно торгувати через зарубіжного брокера?

Комісія брокера тим нижче, чим вище сума покупки акцій. При мінімальній сумі в $10 тис. комісія складе $10-20 за угоду купівлі або продажу акцій. Окремо потрібно платити за обслуговування рахунку — близько $10 у місяць.

Зароблені гроші (якщо вийде їх заробити, звичайно) ще потрібно вивести в Україну. Щоб перевести їх на рахунок українського банку, брокерська компанія теж візьме комісію (від $10). Ну і сам український банк може взяти якусь комісію за такий переказ — тут вже все залежить від тарифів конкретної фінустанови.

Які податки потрібно заплатити?

Прибуток, отриманий за акціями в якості дивідендів або операцій від торгівлі ними, потрібно задекларувати в річній податковій декларації та сплатити 18% податку і 1,5% військового збору. Це потрібно зробити незалежно від того, був отриманий прибуток від торгівлі акціями іноземних або українських компаній.