На «спрощенців» чекають чорні дні, або як держава підприємців із «тіні» виводитиме через «кешбеки»!

0
3348

Не є секретом, що державна система нагляду і контролю, сама наскрізь корумпована, дає підприємцям вибір. Або ти чесно працюєш і сплачуєш податки і збори, хоча змушений робити це в умовах нечесної конкуренції і у більшості випадків ледь тримаєшся на плаву при нульовому балансі (і це ще добре, що не в «мінусах»). Або ти більшість надходжень конвертуєш у «тінь», достатньо швидко збагачуючись, але при цьому справедливо наражаючись на ризик у будь який момент на цьому погоріти і стати податковим злочинцем.

Яку таблетку вибирає більшість суб’єктів МСП – червону чи синю?©

Особистий досвід свідчить, що всі підприємці хоч раз за свою діяльність – але ставали «на темний бік сили».

Прикладів достатньо. В ресторані нам дають 2 чеки – фіскальний (на алкоголь) і товарний – на решту замовлення, сумарну виручку якого проконтролювати майже неможливо, відповідно і податок сплачується необов’язково. Перевірити справжній річний дохід та форму оподаткування власника елітного ресторану в реаліях сьогодення дуже важко.

Ще один показовий приклад. При торгівлі електронікою використання РРО є обов’язковим, це законодавчо встановлена норма, так? Аякже! За результатами дослідження Центру незалежних споживчих експертиз “Тест” восени 2017 року 13 із 20 національних інтернет-магазинів, включаючи таких монстрів, як Алло, Цитрус та Розетку, видавали покупцям смартфонів товарні чеки замість фіскальних.  Дай Боже їм здоров’ячка! 60% ринку електроніки в «тіні»!

І ось сюрприз! Виявляється, Мінфін знає, як вирішити проблему чорно-білих продавців. І 5 квітня навіть вже презентував громадськості відповідний законопроект із загадковою назвою «про кешбеки». Незважаючи на інтригуючу назву, проект несе в собі суттєві зміни, головною із яких є докорінний перегляд системи державного нагляду і контролю за законністю торговельних операцій.

У Мінфіні пропонують здавалось би абсолютно неможливу річ: значно, в рази зменшити пряму взаємодію ОНК і підприємців, але при цьому підвищити якість і ефективність держнагляду за відповідальністю продавців. І головною дієвою особою в цьому процесі визначено покупця, адже за законом влада надасть право перевірити, чи обліковує підприємець проданий товар, самим споживачам, тобто нам із вами!

Отже, коротко про зміни: кожен покупець, отримавши розрахункові документи при купівлі товару, що має обліковуватись за допомогою РРО, зможе власноруч перевірити (очевидно, механізм перевірки буде доступним і прозорим) – чи облікував продавець дану операцію з продажу товару і чи він покаже це, коли звітуватиме перед податковою.

У випадку, коли чек виявиться не фіскальним, споживач повідомляє про факт порушення у контролюючі органи, і після його підтвердження – увага! – отримує  винагороду у розмірі 100% суми купленого без фіскального чеку товару, якщо його вартість перевищує 850 гривень.

Шах і мат!

Відтак, на перший погляд, ця законодавча ініціатива здатна значно вплинути на роздрібний  споживчий ринок, мінімізуючи ризики нечесної конкуренції, та посилюючи позиції тих підприємців, що працюють у законодавчому полі.

Похвально, чи не так? Але є відчуття недосказаності… Однозначно, це виглядає як чергова спроба насильного введення інструментарію електронної фіксації обігу. Тобто, часу на роздуми – вводити чи не вводити РРО – для як мінімум роздрібного бізнесу влада вже не залишає. Крім того, важко сказати, як швидко і ефективно положення закону «про кешбеки» будуть реалізовані в національних умовах, і чи не стануть окремі його статті приводом для «законного» знищення конкурентів.

Сподіваємось, що ця, у принципі, корисна по суті ініціатива державної влади та швидка реакція українських підприємців на зміни середовища стане кроком у напрямку зміцнення легальності і прибутковості як наших вітчизняних підприємців, так і поштовхом до залучення серйозних іноземних інвестицій в українську економіку.

Постскриптум: а ще не можемо не порадіти «тролінгу 80 рівня» від нашого Мінфіну. У всьому світі кеш бек – це фактично бонусна програма залучення клієнтів за рахунок повернення частини витрачених ними на різні товари чи послуги коштів.  У нас же – після вступу в дію запропонованого закону, буде свій рідний «кешбек по українські» – бонусна програма лояльності покупців до державних органів нагляду і контролю, адже вони будуть повертати цілих 100% вартості товару (послуги), купленого у недобросовісного продавця:). Ось так і живемо!

А що Ви думаєте щодо проекту закону «про кешбеки»?