Переробка с/г продукції і експорт – чим буде жити Вінницький фермер?

0
1599

У 2016 році вартість свіжої малини на ринку Вінницької області трималась на рівні 55-80 грн за кг. Наприкінці літа 2018 року закупівельники пропонували за цей товар лише 6 грн. за кг. Насичення ринку? Аж ніяк. Товар сезонний, швидко псується. До зими ми знову будемо змушені купляти малинові джеми за ціною 100+ грн. І що ж робити фермеру, який на хвилі ажіотажу заклав малинники по 10 га.?

На перший погляд, виходом із такої ситуації є первинна переробка. Засушити ягоду, або заморозити. У переробленому вигляді вона матиме довгий термін зберігання, і можна буде підлаштовуватись під цінову і сезонну кон’юнктуру ринку, продаючи товар не під час максимального насичення ринку ягодою, а, наприклад – взимку. При цьому потенційно ринок розширюється…

Теоретично все вірно, але на практиці це знову означає, що мікропідприємці, збільшуючи додану вартість свого товару, знову йдуть шляхом перенасичення існуючого ринку. Між тим, собівартість переробки ягоди у фермерських господарства є високою через використання у технологічному процесі побутових сушарок, що є енергоємними, а також не відповідна якість готового продукту. До того ж немає гарантії, що на ринок не прийде «дядько з чемоданом грошей», не запустить промислові сертифіковані лінії з переробки, і не монополізує тим самим ринок ягідної продукції.

Єдиний вихід – виходити на зовнішні ринки одночасно із концентрацією переробки у локальних зонах вирощення сировини. Тобто, фермерські господарства виживуть у конкурентній війні лише за рахунок дешевої поглибленої переробки сировини та її продажу не перекупнику, а кінцевому споживачу, бажано – за валюту (Європейський та близькосхідний ринок, тощо).

Але де ж для цього взяти ресурси і гроші на організацію логістики і виробництва? Хто буде адмініструвати сертифікацію та митні процедури? Як знайти покупця, що може забезпечити довгострокові контракти? Ці питання хвилюють не лише виробників плодово-ягідної продукції. Фактично всі сегменти аграрного ринку мають аналогічні проблеми.

Шукаючі нові можливості для виходу з цієї ситуації, Спілка підприємців СТІНА ініціювала процедуру створення об’єднання виробників і переробників с/г продукції в сфері вирощування, збору, переробки та продажу плодово-ягідної продукції та лікарських трав.

Таке об’єднання в юридичному статусі сільськогосподарського кооперативу матиме на меті вихід на зовнішні ринки (експорт готової продукції), а також збільшення доданої вартості сировини за рахунок її додаткової переробки.

Процедурно ми бачимо наступну схему: мікропідприємці, об’єднавшись, створюють с/г кооператив. В якості самостійної юридичної особи, залучивши фінансову державну допомогу та недержавні інвестиції (гранти), кооператив будує логістичний центр (і не один в разі успішного розвитку), який має технологічну лінію (вагова, сушіння, подрібнення на фракції, ферментація, пакування, складування), забезпечує адміністративні функції (митні процедури, сертифікація, транспортування) та вихід на експортний статус (пошук клієнтів, укладання довгострокових контрактів та ін.). За підсумками фінансово-господарської діяльності всі пайовики кооперативу отримують прибуток відповідно до власного внеску.

27 вересня п.р., у присутності дирекції Спілки СТІНА, представників Департаменту АПК Вінницької облдержадміністрації підприємці – учасники ініціативної групи підписали протокол про наміри щодо початку процесу юридичного оформлення сільськогосподарського кооперативу. Така подія відбулась в Україні вперше, тож прокладених шляхів не має, і нам вкотре прийдеться торити дорогу, якою за нами підуть інші фермерські господарства.

Наразі СТІНА шукає фінансових партнерів, що могли б долучитись до вищезгаданої ініціативи і допомогти новоствореному кооперативу стати на ноги. Фактично мова іде про пілотний для України проект спільного міжсекторального партнерства В2С, де громадське об’єднання (Спілка СТІНА) виступає адміністративним партнером у бізнес-проекті із значимим соціально – економічними наслідками для розвитку переважно сільськогосподарського регіону.

Звертаємось до органів державної влади, наших партнерів із USAID, ПрООН в Україні, колег і друзів по Платформі зміцнення бізнес-об’єднань МСБ та всіх, кому цікава участь у новій великій справі, долучитись до пошуку ресурсів для організаційного розвитку кооперативу, а також для побудови мережі логістично-технологічних центрів для переробки і зберігання готової продукції.