Проблематика релокації

0
125
Відбулась онлайн-дискусія “Можливості і труднощі релокації бізнесу через військові дії в Україні.”
Метою зустрічі стало виявлення проблемних моментів релокації для вдосконалення механізмів державної підтримки та формування алгоритму дій для підприємців, які прийняли рішення про переміщення виробництв та офісів.

У цей складний період для всієї країни важливо, щоб ефективно працював бізнес, відновлювалась робота підприємств, розвивалась економіка та створювались нові робочі місця.
 Центром міжнародного приватного підприємства CIPE організановано та проведено онлайн-дискусію “Можливості і труднощі релокації бізнесу через військові дії в Україні”.
Онлайн-зустріч відбулась за участі заступника Міністра економіки України Ігоря Дядюри, в.о. голови Фонду державного майна України Ольги Батової, першого заступника директора ДП «Прозорро.Продажі» Дарини Марчак.
В якості експертів з проблемних аспектів релокації виступили директор Громадська організація “Вінницький Бізнес Клуб” Володимир Мережко та голова Спілка підприємців Стіна Олександр Печалін .
Під час заходу відбулось обговорення проблем та перспектив переміщення підприємств на більш безпечні території України у зв’язку з російським вторгненням.

Крім того, проведено презентацію загальнодоступного та надійного інструменту, що створює можливості кооперації представників влади й бізнесу – платформа для релокації: Relocate.Prozorro.Sale, яка розроблена «Прозорро.Продажі» разом із Міністерством економіки України, Міністерством цифрової трансформації України та національним проєктом «Дія.Бізнес».
З метою обговорення та виявлення проблемних моментів релокації у ході онлайн-зустрічі Володимир Мережко розповів про реалії, які виникають під час переміщення підприємств та зазначив: «Наразі на Вінниччину релоковано понад 25 підприємств, це підприємства з абсолютно різною спеціалізацією, а саме: оптова торгівля, машинобудування, виробництво взуття, ІТ-сектор, виробництво меблів та реалізація кормів тощо. Регіон входить в п’ятірку областей за кількістю прийнятих внутрішньо переміщених осіб, що становить понад 170 тис. – це майже 12 % від населення області в довоєнний період. Безпосередньо ГО «Вінницький Бізнес Клуб» – це те об’єднання провідних бюджетоутворюючих підприємств, які активно долучились до процесу релокації. Наразі на виробничих площах наших підприємств вже розташовано низку переміщених підприємств. В свою чергу, Вінницька міська рада та Вінницька обласна військова адміністрація вирішують процедурні питання, сприяють пошуку виробничих приміщень та житла для працівників релокованих підприємств».

Крім того, Володимир Мережко розповів про індустріальний парк, що функціонує у м. Вінниця та на базі якого створено усі необхідні умови для виробництва продукції з високою доданою вартістю. Також відбувається об’єднання виробництв у кластери, що сприяє розвитку смарт спеціалізації в регіоні. За словами Володимира Мережка такий напрямок має неабиякі перспективи.
Серед пропозицій від бізнесу, директор ГО «Вінницький Бізнес Клуб» назвав: скасування переліку критичного імпорту як суттєвої перепони для ведення розрахунків з постачальниками і покупцями, що сприятиме пожвавленню імпорту та експорту; логістична підтримка; спрощення митних процедур. Що стосується експортних підприємств, надзвичайно важливим є відновлення відшкодування ПДВ з експорту.
Важливими питаннями під час релокації залишається кредитування, сировинна база та пошук нових ринків збуту. ГО «Вінницький Бізнес Клуб» працює в напрямку вирішення цих питань та всебічно допомагає підприємствам, які потребують переміщення.
Своєю чергою, Олександр Печалін зауважив на важливості налагодження зв’язку між великим та середнім бізнесом. Наразі шляхом створення хабу такий контакт в області створено та активно ведеться робота у цьому напрямку. Крім того, важливою складовою є реалізація проєктної роботи з релокації.

за матеріалами: ГО «Вінницький Бізнес Клуб»