Звернення щодо заходів реформування митної служби за підсумками громадської оцінки діяльності регіональних митниць

0
469

Президентові України П.О.ПОРОШЕНКО

Голові Кабінету міністрів України В.Б.ГРОЙСМАНУ

Голові Верховної Ради України А.В.ПАРУБІЮ

в.о. Голови Державної фіскальної служби України О.С.ВЛАСОВУ

ЗВЕРНЕННЯ

Протягом травня – листопада 2018 року у шести регіонах України (Вінницька, Волинська, Луганська, Тернопільська, Чернігівська та Хмельницька області) громадськими об’єднаннями ті бізнес-асоціаціями в рамках реалізації Проекту «Сприяння розвитку торгівлі за рахунок сприяння діалогу між представниками громадянського суспільства і органами державної влади (Діалог зі Сприяння Торгівлі)», що здійснювався за підтримки Інституту економічних досліджень і політичних консультацій за фінансування Європейського Союзу та співфінансування Міжнародного фонду “Відродження”, було проведено моніторинг ставлення підприємницького середовища до роботи регіональних митниць, а також незалежне оцінювання їх роботи.

Проект був спрямований на пошук можливих шляхів та інструментів впливу на процеси реформування органів митниці зі сторони громадськості, а також формування ефективної місцевої політики розвитку міжнародної торгівлі.

За підсумками проведеної роботи на основі отриманих регіональних даних експертами Інституту економічних досліджень і політичних консультацій були сформовані та узагальнені основні рекомендації щодо покращення роботи митниць. Зокрема, дозволять покращити проходження митних процедур та сприятимуть міжнародній торгівлі наступні заходи:

 1. Подальше вдосконалення процедур митного оформлення через механізм «єдиного вікна» з урахуванням побажань користувачів цієї системи.
 2. Розширення практики використання різноманітних систем сканування, які б дозволили проводити огляд товару без необхідності його розвантаження.
 3. Імплементація інституту авторизованого економічного оператора
 4. Розробка і виконання чіткої та прозорої процедури з оцінки митної вартості товарів.
 5. Відкриття для публічного використання знеособленої митної бази експортно/імпортних операцій.
 6. Визначення чіткої процедури визначення коду УКТ ЗЕД товарів.
 7. Активізація заходів, спрямованих на забезпечення обміну інформацією про митну вартість товарів при здійсненні експортно-імпортних операцій між митними органами України та уповноваженими органами країн-експортерів.
 8. Реформування митних органів, яке б, серед іншого, передбачало збільшення заробітної плати митникам; впровадження заходів, спрямованих на підвищення престижності професії митника; впровадження персональної відповідальності митників за свої незаконні дії, підвищення громадського контролю за діяльністю митних органів, впровадження нових технологій митної справи тощо.
 9. Впровадження ефективних процедур та механізмів постмитного аудиту.
 10. Утворення окремих підрозділів із розгляду скарг у системі митних органів.
 11. Оптимізація роботи Митного реєстру об’єктів права інтелектуальної власності.
 12. Оновлення програмного та технічного забезпечення митниць та суміжних служб із забезпеченням відповідної спроможності каналів зв’язку для забезпечення ефективного здійснення процедур митного оформлення вантажів.
 13. У разі, якщо автоматизованою системою митного оформлення не визначено необхідність виконання митних формальностей посадовою особою митниці, рішення щодо виконання таких формальностей має прийматися автоматично.

Інформація про Проект, методологію визначення заходів та інші супутні дії – у матеріалі “Громадський моніторинг роботи митних органів: висновки та рекомендації” Інституту економічних досліджень і політичних консультацій

Просимо в межах власної компетенції врахувати вищезазначені рекомендації та сприяти їх дієвому впровадженню у роботу митниць в рамках реформи митної сфери України.

З повагою,

Вінницька ГО “Спілка підприємців “СТІНА”