СП “СТІНА” розпочинає новий проект з адаптації Угоди Україна-ЄС в частині забезпечення якості і безпеки харчових продуктів

0
1265

Спілка підприємців СТІНА має честь повідомити про початок реалізації з 1 липня п.р. проекту «Адаптація окремих норм Угоди про Асоціацію Україна – ЄС та налагодження ефективної комунікації органів нагляду і контролю, МСБ і громадськості щодо їх виконання в частині ефективного впровадження систем та стандартів забезпечення норм безпеки та якості харчових продуктів у Вінницькій області», що впроваджуватиметься в рамках проекту “Просування реформ в регіони” за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid), який реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та “Європейською правдою”.

Метою проекту є Посилення спроможностей громадськості щодо підтримки окремих заходів Угоди про Асоціацію Україна – ЄС в частині формування харчової безпеки, налагодження комунікації між органами влади та бізнесом для ефективного впровадження європейських стандартів виробництва та обігу продуктів харчування, а також створення умов для зростання обсягів міжнародної торгівлі.

Сфера виробництва харчової продукції є однією із найвагоміших для української економіки як через своє місце у загальній структурі виробництва – 19,7%, так і за динамікою розвитку ринку органічної продукції в світі та в Україні.

При цьому за даними офісу віце-прем’єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України , станом на 1 січня 2018 року лише 110 українських підприємств харчової сфери мали право на експорт в ЄС продукції тваринного походження. Відповідно, впровадження системи забезпечення якості і безпеки харчових продуктів (НАССР) є важливим елементом розвитку міжнародної торгівлі.

Крім того, готовність більшості українських підприємств харчової галузі до законодавчо обов’язкового впровадження системи НАССР уже з 1 січня 2019 року є неочевидною. Головними причинами цього є низька обізнаність суб’єктів підприємницької діяльності (надалі – «СПД») із основними засадами НАССР, в багатьох випадках – достатньо високою вартістю впровадження на підприємствах окремих її елементів, а також майже відсутньою зацікавленістю у допомозі МСБ з боку органів влади, що викликає сумнів у достатній компетенції органів нагляду і контролю (ОНК).

Слід також зазначити, що якість і безпечність харчових продуктів є істотними факторами впливу на здоров’я громадян, а відтак опосередковано впливає на соціальні стандарти, запроваджувані у державі, та відповідно, на витратну частину бюджетів територіальних громад.

Відтак, постає питання впровадження цієї системи у кожного суб’єкта господарювання, який здійснює обіг харчових продуктів.

Запропонований проектом план передбачає в першу чергу знаходження спільної згоди органів державної влади, органів нагляду і контролю та громадських фахових організацій підприємців на спільні дії щодо виявлення та вирішення проблем ефективного впровадження систем та стандартів забезпечення норм безпеки та якості харчових продуктів у Вінницькій області відповідно до окремих норм Угоди про Асоціацію Україна – ЄС.

В свою чергу, це стане ще одним позитивним кроком до збільшення рівня економічної свободи і посилення торгівельної діяльності як одного із локомотивів сучасної економіки. Виходячи із цього, центральними вигодонабувачами, а отже – ключовою аудиторією проекту, є всі його учасники, та в першу чергу – підприємницьке середовище, що набуде нового поштовху до продукування бізнесів та їх успішної реалізації.

Вінницька громадська організація «Спілка підприємців СТІНА» має значний досвід реалізації успішних проектів у сфері підприємництва. Працюючі у цій сфері вже майже 20 років, ми здобули не лише гарну репутацію та визнання підприємців та підприємницьких об’єднань регіону, а й визнання нашої спроможності з боку органів державної влади, нагляду і контролю. Важливу роль у нашій діяльності відіграє тісна співпраця із ЗМІ, що дозволяє впливати на формування громадської думки та, відповідно, більш успішно реалізовувати власні проекти із покращення підприємницького середовища. Підтвердженням успішності такої стратегії стали понад 30 проектів та програм, успішно реалізованих за сприяння USAID, NED, UNDP, GIZ, Фонду «Східна Європа», і в тому числі – у співпраці із Інститутом економічних досліджень і консультацій в рамках Програми «Лідерство в економічному врядуванні» (2017 рік) та проекту «Громадський вплив на процеси реформування Вінницької митниці» (2018 рік).

Для реалізації даного проекту ми залучаємо вагомих у реалізації власних повноважень в регіоні партнерів. Загальна підтримка проекту буде забезпечуватись безпосередньо керівництвом Вінницької державної адміністрації в особі Першого заступника голови ОДА А.П.Гижка. Власні експертні функції в проекті виконуватимуть фахівці СТІНИ. Попередні узгодження щодо спільної реалізації проекту отримані від керівництва Представництв ДПСС та ДРС у Вінницькій області. Медійна підтримка та висвітлення етапів та результатів проекту буде забезпечена з боку медіа-корпорації РІА. На підтвердження зацікавленості вищезазначених сторін у спільній реалізації проекту надаємо листи підтримки (додаток до проектної пропозиції).

В результаті успішного виконання проекту очікується:

  • Забезпечення дієвого виконання спільних рішень в рамках реалізації окремих положень Угоди про Асоціацію шляхом їх протоколізації в стратегічних програмних документах регіонального розвитку та директивних документах ОНК
  • Постійне інформування зацікавлених аудиторій про успішні практики ведення бізнесу із впровадженням європейських стандартів безпеки і якості харчових продуктів в рамках імплементації Угоди про Асоціацію та їх результати
  • Покращення якості і безпеки харчових продуктів, впровадження нових технологій та «омолодження» процесів виробництва і обігу харчових продуктів.
  • Формування експертного пакету юридичних та технологічних норм з адаптації європейських стандартів на українських підприємствах та його вільне поширення.