Шановні друзі, партнери та учасники Спілки підприємців СТІНА!
Період активної підготовки та визначення найважливіших напрямків діяльності нашої організації щодо підтримки та розвитку підприємництва у Вінницькій області завершено.
Ми раді анонсувати план діяльності спілки на 2019 рік.
Головними цілями роботи СТІНИ в 2019 році визначено дерегуляцію нормативного середовища підприємницької діяльності у м. Вінниця, зменшення факторів ризику діяльності бізнесу стосовно норм працевлаштування та відповідності підприємницької діяльності вимогам Держпраці, та максимальне зменшення напруги у формуванні відповідностей (юридичних, технічних і адміністративних, а також реалізацію ОБОВ’ЯЗКОВОЇ з 20 вересня 2019 року системи НАССР) ведення бізнесу підприємцями, чия діяльність лежить у полі виробництва та обігу продуктів харчування (сільгоспвиробники, ритейл, гуртова торгівля, ЗЕД, ресторатори і власники закладів громадського харчування тощо).
Дерегуляція
Ініціатива СТІНИ щодо створення Регуляторної платформи знайшла підтримку у міської ради, проведена підготовча робота з перегляду існуючих нормативних актів на предмет їх відповідності регуляторним ознакам. 30 листопада 2018 року Вінницькою міською радою було затверджено План діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на 2019 рік, до якого ввійшли важливі для бізнесу регуляції, зокрема:
- Про затвердження Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури міста;
- Про затвердження Положення (у новій редакції) про порядок залучення інвестицій в економічний та соціальний розвиток міста;
- Про встановлення в місті розмірів орендної плати та плати за встановлення земельних сервітутів за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності (у новій редакції);
- Про затвердження правил розміщення вивісок в місті;
- Положення про розміщення тимчасових споруд для здійснення господарської діяльності на території Вінницької міської об’єднаної територіальної громади;
- Про порядок розміщення літніх майданчиків для здійснення комерційної діяльності в складі закладів торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування на території Вінницької міської об’єднаної територіальної громади.
Ми запрошуємо підприємців міста бути активними учасниками громадських слухань щодо обговорення зазначених вище регуляцій. Від Вашої участі залежить не тільки ціна і вартість процедур для бізнесу, але й збільшення впливу підприємців на процеси прийняття рішень владними органами.
Змінюємо позицію! Вирішуємо, яким ми хочемо бачити той чи інший закон ДО його прийняття, а не після, коли змінити щось буде дуже важко.
Спілка СТІНА триматиме Вас у курсі подій та організовуватиме відповідні заходи впливу і адвокації завчасно! Від Вас потрібна лише участь – це Ваша активна громадянська позиція.
Безпека і якість харчових продуктів. Впровадження системи НАССР
20 вересня 2019 року завершується адаптаційний період, наданий для впровадження підприємствами з виробництва, торгівлі і обігу харчовими товарами систем гарантування безпеки і якості продукції, а також мінімізації ключових ризиків у діяльності і технологічних процесах (система НАССР). Після зазначеного терміну Держпродспоживслужба (ДПСС) буде ретельно перевіряти всіх учасників ринку на відповідність європейським стандартам. Невиконання вимог ДПСС призведе до значних штрафів за накопичувальною формулою (коли всі штрафи за окремими порушеннями сумуватимуться і становитимуть для ФО – від 5 до 42 мінімальних зарплат, та для ЮО – від 8 до 68 мінімальних зарплат). Нагадаємо, що у 2019 році мінімальна заробітна плата складає 4174 грн. Іншою формою реагування на порушення будуть закриття підприємств.
Щоб мінімізувати ризики зазначених санкцій, Спілка СТІНА рухається у трьох напрямках.
-
- По-перше, ми налагодили тісний контакт із керівництвом Вінницької ДПСС та отримали гарантії співпраці та максимально лояльного ставлення інспекторів при перевірці закладів торгівлі і ресторанного господарства. Крім того, ми обов’язково прийматимемо участь в якості третьої особи у перевірках наших членів, що гарантуватиме об’єктивну перевірку та мінімізовані санкції. Що стосується підприємців, які не є членами Спілки, ми готові надавати відповідну інформаційну підтримку (за Законом про громадські об’єднання ми не маємо права надавати допомогу стороннім суб’єктам, які не є членом ГО СП «СТІНА»).
- По друге, протягом квітня – жовтня 2019 року ми запланували проведення не менше 8 відкритих семінарів і тренінгів з впровадження стандартів безпеки і якості харчових продуктів та системи НАССР для представників різних спрямувань – від сільгоспвиробників до рестораторів. У заходах, спікерами яких будуть представники ДПСС, Регуляторної служби, власні юристи СТІНИ і власники бізнесі, що вже запровадили відповідні практики, ми будемо знайомити охочих із технологією впровадження систем безпеки і якості на виробництвах та в обігу харчових продуктів, а також надавати практичні методики мінімізації наслідків (як фінансових, так і репутаційних)
- По третє, система НАССР має три складники – юридичний, технологічний та адміністративний. Якщо впровадження двох останніх потребує відповідних дій на кожному окремому підприємстві, то юридичне забезпечення може бути розроблене у типовому пакеті, та адаптовуватиметься мінімальними часовими затратами вже на місці. Вартість розробки юридичного пакету для підприємств в залежності від розміру, типу діяльності та інших особливостей наразі становить від 2,5 до 30 тисяч гривень.
Ми плануємо залучити експертів та розробити максимально повний пакет юридичного забезпечення впровадження систем НАССР та ін., який можна буде за мінімальну вартість і часові витрати адаптувати на Вашому підприємстві швидко і зручно. Презентувати та розпочати реалізацію зазначеного продукту сподіваємось вже у травні.
Перевірки виконання законодавства про працю
Поступово нарощуються обсяги перевірок Держпраці стосовно регулювання трудових відносин між роботодавцями та найманими працівниками. Враховуючи не завжди конкретні, а іноді й відверто дискредитаційні норми законодавства, існує низка ризиків для підприємців, пов’язаних як із конфліктами між підприємцем і його найманими працівниками, так і між органами нагляду (контролю) у цій сфері і підприємцями. Останній конфлікт закінчується як правило значними фінансовими санкціями.
Щоб мінімізувати ризики у сфері трудових відносин, Спілка СТІНА рухається у трьох напрямках:
-
- По-перше, ми готові проводити за запитом підприємців аудит існуючих трудових відносин, за результатами якого надамо рекомендації стосовно приведення цих відносин і відповідної документації у відповідність з вимогами законодавства. Наші фахівці готові забезпечити членам ГО СП «СТІНА» громадський контроль за виконанням вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», зокрема в частині неупередженості процедур державного нагляду (контролю) та адекватності застосовуваних санкцій.
- По-друге, ми постійно здійснюватимемо моніторинг та узагальнення судової практики у сфері трудових відносин і надання відповідної інформації суб’єктам господарювання.
- По-третє, за запитами суб’єктів господарювання ми готові здійснювати навчання персоналу та керівництва цих суб’єктів системам побудови трудових відносин з найманими працівниками.
Природні монополії і силові структури – сервіс і співпраця
Продовжуємо адвокатувати питання комунікації бізнесу з органами влади і природними монополіями.
- Протягом останніх п’яти місяців ми за сприяння Вінницької ОДА та особисто Валерія Коровія домоглись згоди на вироблення спільної позиції щодо перевірок СБУ та Нацполіцією підприємств ІТ-сфери. Очікуємо вже незабаром підписання відповідного меморандуму про співпрацю та взаємоповагу. Сподіваємось, «складних» перевірок на підприємствах ІТ галузі більше не буде;
- Ведемо постійний моніторинг щодо створення прозорого ціноутворення та зрозумілих бізнесу функцій, що надаються монополістами – енергогенеруючими і розподільними компаніями (електро, газ, вода). Комунікація ведеться постійно, слідкуйте за новинами щодо визначення зобов’язань на встановлення приладів обліку газу на підприємствах МСП, прозорості щодо визначення вартості послуг водопостачання, зміни сервісних функцій при наданні послуг енергопостачання та ін.
Гроші для бізнесу: гранти, кредити, інвестиції
Пошук коштів для бізнесу – інвестиції, єврокредити, гранти! СТІНА є адміністратором двох грантових програм, а саме:
- За сприяння Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку Вінницької облдержадміністрації оголошено Конкурс бізнес-планів для підприємців-початківців (стартапи), переможці якого зможуть отримати до 100,0 тисяч грн.. безповоротної фінансової допомоги на відкриття та розвиток власного бізнесу! Приєднуйтесь!
- Орієнтовно 1 квітня за сприяння ПРаТ «Миронівський хлібокомбінат» буде оголошено аналогічний конкурс грантів для мешканців 19 районів Вінницької області, сума гранту – 50,0 тисяч гривень. Чекайте на оголошення!
- СП СТІНА проводить переговори щодо залучення у розвиток МСП Вінниччини із представниками міжнародних фінанс
- ових установ і організацій, зокрема USAID, EU4BUSSINESS, ЄБРР та ін. Сподіваємось на хороші новини вже на початку літа п.р.
Осучаснюємо законодавство і реалізуємо європейські стандарти ведення бізнесу
Продовжуватиметься робота із покращення взаємодії бізнесу та Вінницької митниці. Запропоновані нами зміни ввійшли до шот-листа порядку реформування митної системи в Україні, Спілка стала учасником Національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (імплементатор Угоди Україна – ЄС) та Громадської Ініціативи «За чесну та прозору митницю». Очікуємо на суттєве покращення умов митного оформлення для експортерів, а також чіткого визначення митної вартості для всіх учасників ЗЕД вже у жовтні п.р.
Навчаємо і залучаємо до ведення бізнесу
Розширюємо підприємницьку свідомість і навчатимемо молодих спеціалістів новітнім технологіям управління та ведення бізнесу. Вже наприкінці березня та у квітні стартують унікальні проекти наших партнерів «Дизайн мислення» та спілки СТІНА «Bussiness – учебка», долучайтесь!
Спільно із нашими членами реалізуємо бізнес-проекти
Допомагатимемо становленню і розвитку Подільського Кооперативу із заготівлі, переробки і продажу лікарських рослин «Голден-Флора». Ця унікальна інституція здатна стати прикладом ефективного використання людського потенціалу і регіональних ресурсів для забезпечення самозайнятості на сільських територіях, та створенні умов для розвитку мікропідприємництва на селі.
І пам’ятайте: підприємець – це творець суспільних благ!