У ногу з Україною: Вінниччина показує типові тенденції роботи митниці – експерти проекту ЄС

0
1177

9 жовтня, 2018 року, Вінниця Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) разом із Спілкою підприємців «СТІНА» за підтримки Вінницької облдержадміністрації в рамках Проекту «Діалог зі сприяння торгівлі» (фінансується ЄС та МФ Відродження) провів круглий стіл «Громадська оцінка стану та перспектив реформування Вінницької митниці у розрізі спрощення процедур торгівлі».

На заході виконавчий директор ІЕД Оксана Кузяків презентувала результати ІІІ щорічного опитування понад тисячі українських підприємств, які займаються зовнішньоекономічною діяльністю (https://goo.gl/ZkAkWY), та порівняла їх з даними Вінницької області.

Загалом, український бізнес позитивно та нейтрально оцінює вплив Угоди про асоціацію з ЄС та покладає великі надії на майбутнє. На Вінниччині, 55% опитаних підприємств вважають, що виграють від Угоди, 40% не впевнені та близько 5% мають песимістичні очікування.

Основні проблеми в роботі митниці у 2017-2018 роках загалом по Україні не змінилися з 2015 року – недосконале митне законодавство, корупція та недостатня прозорість. Вінницька область за показниками майже не відрізняється від загальної ситуації. В області дещо зменшились грошові витрати при імпорті. Тим не менше, Вінниччина – одна з трьох областей, де найбільше розповсюджений електронний документообіг (93% опитаних), а також одна з чотирьох областей, де підприємства найактивніше використовують інтернет (89% опитаних) для пошуку торговельної інформації.

Виконавчий директор Спілки підприємців «СТІНА» Олександр Сологуб презентував результати громадського дослідження роботи Вінницької митниці. В цілому, робота Вінницької митниці ДФС оцінюється позитивно, відзначаються реальні покращення сервісної та комунікаційної складової.

Водночас, нагальною залишається проблема свідомого завищення митної вартості. Крім того, вінницькі підприємці пропонують сформулювати чітку процедуру набуття статусу уповноваженого експортера, що значно спростить можливість отримання сертифіката про походження форми EUR-1, актуального для більшості сільгоспвиробників. Доповідач запропонував прийняти резолюцію щодо врахування підготовлених пропозицій у роботі ДФС.

Важливим є значний рівень підтримки громадського впливу з боку органів державної влади. За словами першого заступника Голови Вінницької ОДА Андрія Гижка, справжні позитивні зрушення можливі лише за умов залучення до процесів реформування представників малого і середнього бізнесу та громадськості.